« Zpět na blog

Jaký byl WordCamp Praha 2016?

   

Jaká byla letošní konference, jaké jsme si odnesli dojmy a proč se příštího WordCampu zúčastnit? Odpovědi najdete v naší reportáži.

Jako každoročně jsme se zúčastnili konference WordCamp, která se uskutečnila 20. února v prostorách VŠE v Praze. O čem konference byla, jaké jsme si odnesli dojmy a proč na takovou konferencí jít? To vše se dozvíte v následující reportáži.

Co je WordCamp?

WordCamp je konference pořádaná komunitou pro uživatelé WordPressu. Hlavním tématem konference je WordPress a vše okolo něj.

Letošní přednášky byly většinou z oblasti tvorby webů, jejich údržby a správy, bezpečnosti a propagace.

Témata byly určeny nejen pro developery a vývojáře, ale na své si přišli i běžní uživatelé.

V Praze jsme se těšili na dva sály a 16 přednášek. Skvělou tečkou byla afterpárty v Akademickém klubu VŠE.

Jaký byl program?

Čas Uživatelé Vývojáři
9:30 Úvod Úvod
10:00-10:45 Vláďa Smitka – Zabezpečení WordPressu (prezentace) Tomáš Kocifaj – Základy komunikace s klientem, aneb Smolíček a jeskyňky (prezentace)
11:00-11:45 Filip Podstavec – WordPress weby – skvělý luk, šíp i terč linkbuildera David Odehnal – Šablonovací Systém pro WordPress
12:00-12:45 Jan Tichý – Webová analytika pro WordPress weby (prezentace) David Biňovec – WP_Query – správné používání s ohledem na výkon
12:45-13:45 Oběd
13:45-14:30 Případové studie Daniel Steigerwald – Aktuální trendy v JS z pohledu PHP developerů
14:45-15:30 Filip Ekl – Uživatelské testování testování stránek z pohledu použitelnosti Borek Bernard – ReactJS (prezentace)
15:45-16:30 Tomáš Kocifaj – Premium šablony – vyhozené peníze nebo výhodná investice? (prezentace) Vladislav Musílek – WooCommerce Rest API
16:45-17:30 Petr Bechyně – Jak si naplánovat tvorbu webu a nezbláznit se z toho (prezentace) Jaroslav Polakovič – REST API (prezentace)
17:45-18:30 Jan Horák – WordPress jako nastroj pro automatizaci digital signage Ján Bočínec WP Calypso
18:30-20:45 Afterparty – Akademický klub Menza VŠE

Osobní postřehy z přednášek najdete níže zde.

Spíkři

WordCamp jako tradičně přilákal špičkové spíkry. Nechyběly jména, jako je Jaroslav Polakovič (XWP) nebo David Biňovec (Auttomatic), oba ze světově známých developerských firem. Dále Jan Tichý (Medio.cz), Filip Podstavec (GetFound.cz) a Filip Ekl (DobryWeb.cz), za developery ještě Borek Bernard (VersionPress.net) a Vladislav Musílek (Musilda.cz).

Před každým WordCampem se vede diskuze, zda pozvat i zahraniční řečníky. Já si myslím, že našinci mají co nabídnout a není to třeba. Má-li někdo zájem o přednášky v cizím jazyce, potkáme se na WordCamp Europe v Rakousku.

První dojmy

Chválíme lokaci v budově VŠE, protože je z hlavního vlakového nádraží co by kamenem dohodil. Rovněž cena 399 Kč v předprodeji byla lidová.

Budova VŠE je moderní a poskytuje veškeré zázemí pro tyto akce. Hned po vstupu nás čekala blesková registrace. Dostali jsme dárky v podobě trička, propisek, bločků. Mohli jsme si odložit své svršky a vyzbrojeni programem konference s plánkem pokračovat dále do nitra. Hned po registraci nám cestu zpříjemnily hostesky Českého hostingu, od nichž jsme rovněž vyfasovali dárek.

Abychom nemuseli všechno nosit sebou, byly u vchodu k dispozici zamykací boxy. Vedle byl dokonce i bankomat.

V hlavním lobby na nás čekal catering v podobě kávy, perlivé i neperlivé vody, koláčků, chlebíčků a dalších pochutin. Okolí zkrášlovala prezentace firem Český hosting a MSD. Nad hlavami nám svítil velký LCD panel s informacemi o aktuálních přednáškách v obou sálech.

Protože jsme přijeli tak akorát, šli jsme po krátkém občerstvení rovnou na přednášky.

Sály byly dva. Jeden menší pro developery a vývojáře a druhý větší pro uživatele. Ozvučení, osvětlení i teplota sálů byly skvělé. Jen u developerů nám bylo trošku horko.

Líbilo se nám, jak organizátoři představovali jednotlivé přednášející. Uvítali jsme i interakci skrze aplikaci slide.do. Pořadatel neváhal sestoupit z pódia a předat mikrofon pro dotazy. Jedna přednáška, kterou vedl Tomáš Kocifaj, se díky tomu stala velmi interaktivní od začátku až do konce. Pro účastníky to bylo velmi přínosné.

Rovněž musím pochválit hodinovou pauzu na oběd, který jsme si mohli dát přímo v budově ve třetím patře za příjemnou cenu 80 Kč.

Vybrané přednášky

Krátce zhodnotím přednášky, kterých jsem se osobně zúčastnil.

Tomáš Kocifaj – Základy komunikace s klientem
Tomáš, coby zkušený manažer, prezentoval pravidla komunikace s klientem – přípravu, realizaci a předání zakázky. Obecně šlo o výtah z oblastí, jako je obchodní vyjednávání, projektový management a customer care. Pro zkušené manažery nic nového, ale pro začínající živnostníky velmi užitečná přednáška, která vám ušetří mnoho peněz a bezesných nocí. Více najdete zde.

Filip Podstavec – WordPress weby – skvělý luk, šíp i terč linkbuildera
Skvělá přednáška pro majitelé webů o tom, jak přitáhnout pozornost. Filip mluvil o monitoringu, ego-baitingu, guest bloggingu, jak si hlídat svůj obsah, jak jej aktualizovat a jak nahlížet na linkbuilding, abychom se nespálili. Více zde.

Jan Tichý – Webová analytika pro WordPress weby
Jan, coby přední expert na analytiku, mluvil o tom, jak si nastavit Google Analytics pro WordPress weby. Představil nám, jak vložit do webu měřící kód, jaké pluginy použít, jak číst analytiku, co je bounce rate, exit rate, co nastavit a kde, abychom měřili efektivně. Pokud si rádi hrajete s čísly, je to téma přesně pro vás. Více najdete zde.

Vít Ježek – Případovky
Vít nám dal kouknout do zákulisí jeho firmy manGoweb, konkrétně se věnoval tématu, jakým způsobem postavili web respekt.cz – jak se poprali s velkým množstvím obsahu a jak zvládli obrovskou návštěvnost.

Co jsme si odnesli?

Pro všechny z nás byla konference přínosem. Kolegové si odnesli spoustu námětů k zamyšlení, jak dále zlepšit naši práci. Já jsem si odnesl spoustu námětů, jak zlepšit naše vztahy s klienty a nějaké vizitky. Rozhodně to byly dobře investované peníze a již teď se těšíme na další WordCamp, tentokrát v Rakousku.

Závěr

Na závěr musíme poděkovat organizátorům a sponzorům konference, bez kterých by to nešlo.

Organizace, catering, přednášející i témata byla skvělá.

Těšíme se na další WordCamp. Přijedete taky?

Kontakt

 

WrongWare s.r.o.

Sokolská třída 1263/24
702 00 Ostrava
Otevírací hodiny: 9.00-17.00 v pracovní dny
IČ: 019 39 327 ID dat. schránky: 04t3xras
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku u Krajského soudu v Ostravě, oddíl C, vložka 56841. Základní kapitál: 200 000,- Kč

Mapa